W obliczu wzrastających cen wody i kosztów jej uzdatniania warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki do celów użytkowych. Do tego właśnie służą zbiorniki naziemne. Zbierają wodę z rur spustowych w rynnach.

Podłączenie zbiornika jest łatwe, można to zrobić samodzielnie. Zbiorniki są bardzo pojemne. Mają różnorodne kształty i kolory, by dobrze się prezentowały w przydomowym otoczeniu. Trwały polietylen ochrania wodę przed nagrzaniem, zapobiegając powstawaniu glonów.

Koszty wykorzystania wody stale drożeją, a można ich uniknąć. Do tego celu służą zbiorniki podziemne. Pozwalają na znaczne oszczędności dzięki gromadzeniu deszczówki.

Umieszczenie zbiornika pod ziemią to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy założyli już ogród. Zbiorniki są bardzo wytrzymałe i pojemne. Możliwe jest ich połączenie w celu uzyskania oczekiwanej wielkości. Dzięki stabilnej konstrukcji można je usadowić poniżej poziomu wód gruntowych.

Kiedy budynek nie posiada kanalizacji deszczowej, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rozsączająca. Umożliwia czasowe zatrzymanie deszczówki w skonstruowanym z tuneli zbiorniku podziemnym. Woda przesącza się przez konstrukcję, przemieszczając się finalnie do wód gruntowych.

Przy braku odpowiedniej kanalizacji deszczowej warto pomyśleć o systemie zbierającym wodę deszczową i przesyłającym ją w grunt, by bezproblemowo wsiąkała. Z tego powodu stworzono skrzynki rozsączające.

Skrzynki sprawdzają się przy odwodnieniu dachów, dróg i placów w obiektach prywatnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Starannie zbierają i rozsączają zbędną wodę, by nie zalegała na powierzchni i nie prowadziła do zawilgocenia budynków oraz tworzenia kałuż. Mają lepszą wydajność niż żwirowe rowy odwadniające.